الیاف کربن  یکی از پرکاربردترین الیاف در صنعت تولیدات کامپوزیت است. این الیاف ضریب الاستیک نسبتا بالایی در مقایسه با الیاف شیشه و کولار دارند و ضریب انبساط گرمایی الیاف در دماهای مختلف متفاوت است. این موضوع نیز خودش دلیلی است که باعث پایداری و ثبات در اندازه و طول الیاف کربن است.

فیبر کربن عنصری با چگالی ۲٫۲۷ سانتی‌متر گرم است و اشکال بلوری مختلفی هم دارد. رشته الیاف کربن که از فیبرهای کربن تشکیل می‌شوند، به‌مراتب نازک‌تر از موی انسان و با قطر 6 تا 10 میلی‌متر یافت می‌شوند. البته به علت حجم استفاده بالا از آن، قیمت الیاف کربن نسبتا بالاست و این هم موضوعی است که می‌تواند چرخه خرید و فروش این ماده را مختل کند.

فیبر و الیاف کربن در مدول‌های الاستیسیته، با مقاومت‌های کششی و با بافت‌های مختلف شامل  تک جهت و الیاف دو جهت تولید می‌شوند که مصارف مختلفی هم دارند. بخشی از این تولیدات برای مصالح کامپوزیتی صنایع مختلف و مقاوم‌ سازی انواع سازه‌های بتنی عرضه می‌شوند. این تولیدات واحد‌های تولید و اندازه‌های مختلفی دارند، اما  با این‌ حال معمولاً دسته‌بندی الیاف کربن بر مبنای وزن آن‌ها انجام می‌گیرد. برای مثال الیاف کربنی که با عنوان UD200 نام‌گذاری می‌شود، وزنی برابر ۲۰۰ گرم در هر متر مربع دارد.